Začiatok hudobnej spolupráce treba hľadať  niekde v roku 1987, kedy si štvorica mladých a pekných chlapcov povedala, že teraz je tá správna doba na založenie, keď nie rodiny, tak aspoň solídnej kapely. V partii nižnianskych  trampov, ktorí chodili do Roháčov sadiť stromčeky, sa zišli tri gitary a bendžo, teda  Ivan, Igor, Čiči a Stano.  A začalo sa o dušu spasenú hrať. Lenže neboli sme až takí sprostí a hneď sme zistili, že tomu čosi chýba. Jasné - basa. Najprv ju bolo potrebné zohnať a potom určiť chlapa, ktorý bude na ňu hrať.
 


Zohnali sme ju za týždeň hravo, ťažšie to bolo s tým chlapom. Nikomu sa nechcelo vláčiť takú opachu na pleci, každý z troch gitaristov chcel byť  Džany Kešom . Stano, ako bendžista, sa konkurzu  nezúčastnil.  Ale chvalabohu už vtedy sme vedeli čo je demokracia a po rýchlej porade sme usúdili ,že pre Igora je šesť strún priveľa a že ten kontrabas mu aj pristane. Ani sa veľa nepriečil - vedel svoje . Na basákov  totiž letia baby oveľa viac ako na iných fidlikantov.
 


Po týždni skúšania doma sme sa stretli a výsledok nás šokoval. Kapela hrala o tristo percent lepšie, a to len vďaka base (museli sme ho nejako povzbudiť). Teraz to boli tí praví grínhorni, brontosauri, pútnici a fešáci. No a ešte detail. Kapela nemala meno. ,,Chlapi, bez toho to nemôže ani poriadne ladiť ". Po týždni uvažovania nad názvom, ktorý sa pohyboval v oblastiach názvov pohorí, riek kopcov, prírodných úkazov a katastrof, sme šli na skúšku smutní. ,,Ako môžeme hrať, keď nevieme za koho?". 
 


Igor si pred barakom s obdivuhodnou ľahkosťou vyhodil na plece kontrabas, keď mu otec zakričal z okna: ,, A kde idete s tým kredencom ?" Najprv sme sa poobzerali dookola, či niekoho nesťahujú. Potom na seba a zrazu ten povestný blesk z čistého neba....   Ako sme mohli byť takí hlúpi, no jasné, lepší názov nemajú ani  v  Dolnom  Kubíne. Zase sme na skúške hrali o dvesto percent lepšie. To sa hneď ináč hrá, keď viete za koho hráte.
 


Skúšky bývali verejné, za ohromného záujmu trampov a trampiek, potom už len trampiek ( to boli krásne a krátke skúšky ) a keď nám skoro všetky dali vybrať si buď- alebo, tak sme si vybrali ,,alebo,, a odvtedy sme skúšali len sami.   Po čase sa ku kapele pridal aj Igor Pavlov a odvtedy sa dá vravieť aj o vlastnej tvorbe, ktorú sme predviedli prvý krát na okresných prehrávkach (na vysvetlenie pre tých mladších -  bola to podmienka verejného hrania).
 


No a potom prišli aj prvé úspechy na Zaprášených cestách v Brezne - Cena diváka v r.1989 a Cena poroty o dva roky neskôr, v Prešove - v r.1993 Cena poroty. Zúčastnili sme sa na všetkých významnejších festivaloch konaných v rámci Slovenska - Country trh v Handlovej, Country rodeo v Myjave, Pod modrou oblohou v Brezovej pod Bradlom, Slovenské a Kremnické gagy v B. Štiavnici, Dobrofest v Trnave, Country za mestskou stodolou v Brezne, Country flám v Zlatovciach, Country lodenica v Piešťanoch, CFT  v Čičmanoch, a pod.
 


Za úspechy považujeme tiež vystupovanie v STV,  VTV, nahrávanie v SRo, kde sme nahrali  osem pesničiek, ktoré sa doteraz pravidelne hrajú v éteri, nahrávanie v OPUSe  na LP Country trh, vystupovanie v Česku, Poľsku, Holandsku a Rakúsku. Skupina poriada od roku 1989  country bály, na ktorých sa vystriedalo už tri desiatky kapiel a tanečných skupín  zo Slovenska aj Česka. V roku 1997 kapela nahrala svoj prvý (a zatiaľ posledný)  album, ktorý obsahuje 17 pôvodných skladieb a nazvala ho Orafskô kántri.
 


V kapele sa za 27 rokov činnosti  vystriedalo 16 muzikantov
a  súčasná formácia hrá v zložení:
Igor Jarolín - basa, spev, vedúci
,
Jozef Ronec - gitara, spev
,
Ján Kuniak - bicie, spev,
 
Ivan Opát - mandolína, gitara, spev.


 

 © ici, 04. 03. 2014, All rights reserved

 

...........................................................................................................................................................................................................