HOLANDSKO - 15. - 22. október 2002


Radi sme prijali pozvanie z minulého roku, kedy sme si urobili dobrú východziu pozíciu na častejšie hranie v zemi tulipánov. Len keby to nebolo tak strašne ďaleko - kvôli lepším cestám sme šli cez Rakúsko a Nemecko - ale po 24 hodinách sme dorazili do miest nám známych z minulého roku. Privítalo nás trochu chladnejšie počasie ako vlani.

Na zohrievanie však nebol čas, lebo už o hodinu nás čakali v rádiu Westewolde, kde sme mali rozhovor (máme na to ľudí) o našom hraní v Holandsku. Do nálady sme si púšťali pesničky z nášho CD - spolu sedem kúskov zaznelo v holandskom regionálnom médiu.

Na druhý deň sme boli dohodnutí v ešte väčšom regionálnom rádiu Drenthe (región ako stred. Slovensko), kde sme odohrali naživo tri pesničky priamo do vysielania spolu s rozhovorom (aj na to máme ľudí).

Prvé vystúpenie bolo v piatok, v meste Ter Appel, kde sme hrali pre dôchodcov v ich domove. Na večer sme sa presunuli do mesta Stadtskanaal. Po krátkej prechádzke večernými uličkami sme si jeden obchod predsa len vybrali, ako dočasnú country scénu. Strategické miesto, kde sa prechádzalo veľa ľudí a kde bol predpoklad, že tam strelíme aj nejaké naše CD. Keď náš technik Jozef prišiel do obchodu so sieťovým káblom v ruke, mladé dievčatá hneď vedeli, kde ho treba strčiť -  do normalizovanej európskej sieťovej zástrčky bez kolíka (vidíte, čo nás čaká?).

Hrali sme ako hokej, na tretiny, v každej prestávke kávička (Holanďania ju pijú vždy, všade a ku všetkému), pivečko (Topvar z vlastných - mysleli sme, nevyčerpateľných zásob- óóój, ako sme sa mýlili), pokecanie s miestnymi po úspešnom predaji CD (niekoho ruky bolia ešte teraz) a na záver cigaretka (marska- tiež z vlastných zásob. Ak vstúpime do EÚ, tak už teraz fajčiarov ľutujeme - 200.-Sk za krabičku je veľa aj pre nefajčiara). Po každom takomto rituáli sme polhodinku zahrali z vlastného repertoáru, z českej aj anglickej klasiky a pri všetkom sa celkom dobre bavili a tancovali line dance, ktorý je veľmi obľúbený, o čom sme sa mohli presvedčiť na druhý deň v meste Klazijnaveen. 

Usporiadatelia pre nás pripravili spoločné vystúpenie so skupinou Desperados, ktorá sa vo voľnom čase venuje štýlu line dance. Chlapci a dievčatá vo veku okolo 45-55 rokov sa tomu oddávajú naplno, počnúc od perfektného oblečenia, vlastného pódia, vlastného ozvučenia so zvukárom a končiac vlastným odvozom. Zlatým klincom bola spoločná choreografia, ktorú sme začali v pomalom polkovom rytme a skončili v rytme ,,trošku,, rýchlejšom - my mu vravíme ,,fest z kopca,,. Na počudovanie chlapci aj dievčatá z Desperados stíhali s nami držať krok.

V nedeľu nás čakalo posledné vystúpenie, tentoraz  ale v tepľúčku, v kultúrnom dome mestečka Rosewinkel. Pred nami vystupoval folklórny súbor Oravan, s ktorým sme vlastne do Holandska prišli. Po nich sme v preplnenej sále odohrali takmer trojhodinový koncert - samozrejme musela byť prestávočka na kávičku, pivečko,.... Poslednú pesničku Country road sme odohrali za spoločného spievania, v závere bez nástrojov a pri standing ovation. Nebyť takými otrlými chlapmi ako sme, možno pustíme aj slzičku šťastia. A možno že sa nám ju podarí pustiť v auguste budúceho roku, alebo v októbri, kedy sme dostali pozvanie znovu prísť koncertovať.

© ici , 09. 09. 2007, All right reserved
........................................................................................................................................................................................................